Idrottsmedicin Syd

En delorganisation till Svensk Förening För Fysisk Aktivitet och Idrottmedicin

Styrelsen

Idrottsmedicin Syds styrelse består av:

Kristina Fagher, Ordförande

Leg sjukgymnast med masterexamen i idrottsmedicin. Jobbar på Vårdhuset Malmö City samt som doktorand i projektet Sports-related injuries and illnesses in para-sport. Förbundsterapeut Sveriges Paralympiska kommitté.

kristina.fagher@med.lu.se

Andreas Blom, Vice ordförande

Legitimerad sjukgymnast verksam på Idrottshälsan i Lund samt LUGI handboll herrar. Andreas har ett diplom i muskuloskeletal sjukgymnastik från Auckland University of Technology.

andreas.blom@idrottshalsan.se

Sofie Fondell, Sekreterare

Legitimerad sjukgymnast som jobbar på Pluspraktik i Kristianstad. Sofie har en master i Clinical Physiotherapy från Curtin University i Australien och gjorde efterföljande handledningsår på NIMI (Norskt Idrettsmedisinsk Institutt) i Oslo. Verkar även som ansvarig sjukgymnast för Kristianstads DFF i damallsvenskan och Kristianstads FF i herrarnas div I.

sofie@pluspraktik.se

Henrik Nilsson, Kassör

Legitimerad sjukgymnast med masterexamen inom Idrottsmedicin. Dagligt arbete som sjukgymnast på Motions- och Idrottsskademottagningen på Vårdcentralen i Höör.

henrik.ng.nilsson@skane.se

Malin Zimmerman, Ledamot

Mail är ST-läkare ortopedi, doktorand. Hennes intresseområde är ridsport.

malin.zimmerman@med.lu.se

Ioannis Kostogiannis, Ledamot

Ioannis Kostogiannis är ortopedkirurg specialiserad i titthålskirurgi och jobbar på Sektion för idrottsskador på Skånes Universitetssjukhuset samt även på Ortho Center Skåne. Han har tidigare varit med i HIF:s medicinska team, men sedan 2011 är han medicinskt ansvarig för Landskrona BoIS och sedan 2013 LUGI Handbolls Herrar. Han är dessutom med i Rögles ishockey medicinska team sedan 2005. Ioannis Kostogiannis är disputerat i ämnet behandling av främre korsbandskador och fick SOF:s (Svensk Ortopedisk Förening) pris för bästa ortopedisk avhandling för 2011.

kostogiannis@me.com

Susanne Hansson, Ledamot

Specialistläkare ortopedi, doktorand, läkare HK Malmö.

sus.hansson@gmail.com

Mattias Ahlstrand, Suppleant

Naprapat på Pluspraktik Kristianstad, hans intresseområde är ishockey och golf.

mattias@pluspraktik.se

Amanda Lahti, Suppleant

Amanda är AT-läkare och doktorand. Hon är aktiv triathlet.

amanda.lahti@med.lu.se

 

Kommentera