Idrottsmedicin Syd

En delorganisation till Svensk Förening För Fysisk Aktivitet och Idrottmedicin

Om Idrottsmedicin Syd

Idrottsmedicin Syd är en delförening under Svensk Förening för Fysisk aktivtet och Idrottsmedicin (SFAIM), www.svenskidrottsmedicin.se

Idrottsmedicin Syds vision är att:

* sprida kunskap om fysisk aktivitet och idrottsmedicin

* vara ett nätverk för personer som arbetar inom idrottsmedicin

* verka idrottspolitiskt

Föreningen ordnar årligen föreläsningar, kurser och workshops inom idrottsmedicin.

Idrottsmedicin Syds styrelse består av:

Andreas Blom, Ordförande

Legitimerad sjukgymnast verksam på Idrottshälsan i Lund samt LUGI handboll. Andreas har ett diplom i muskuloskeletal sjukgymnastik från Auckland University of Technology och forskar på bäckenledsbesvär tillsammans med Bengt Sturesson och Inge Dahlberg.

andreas.blom@idrottshalsan.se

Susanne Hansson, Vice ordförande

Specialistläkare ortopedi, medicine doktor inom ortopedi, läkare HK Malmö.

sus.hansson@gmail.com

Sofie Fondell, Sekreterare

Legitimerad sjukgymnast som jobbar på Pluspraktik i Kristianstad. Sofie har en master i Clinical Physiotherapy från Curtin University i Australien och gjorde efterföljande handledningsår på NIMI (Norskt Idrettsmedisinsk Institutt) i Oslo. Verkar även som ansvarig sjukgymnast för Kristianstads DFF i damallsvenskan och Kristianstads FF i herrarnas div I.

sofie@pluspraktik.se

Henrik Nilsson, Kassör

Legitimerad sjukgymnast med masterexamen inom Idrottsmedicin. Dagligt arbete som sjukgymnast på Kulan Idrottsskadecentrum.

henrik.ng.nilsson@skane.se

Malin Zimmerman, Ledamot

ST-läkare i ortopedi vid Helsingborgs Lasarett, disputerad forskare vid Handkirurgen, Malmö. Malins intresseområde är ridsport.

malin.zimmerman@med.lu.se

Peter Linderot, Ledamot

Fysioterapeut som jobbar på Löddeköpinge vårdcentral.

peter.linderot@gmail.com

Kaj Robertsson, Ledamot

Fysioterapeut som jobbar på Valjeviken och är verksam i Nosaby IF.

kaj.robertsson@gmail.com

Jon Elíasson, Suppleant

Överläkare, sektionschef vid neurologisektionen, Centralsjukhuset Kristianstad. Ansvarig läkare för KDFF i Damallsvenskan och Kristianstad HK handboll i SHE.

Jon.Eliasson@skane.se

Amanda Lahti, Suppleant

Amanda är AT-läkare och doktorand. Hon är aktiv triathlet.

amanda.lahti@med.lu.se

Lämna ett svar